Vyšetrenie očí u zvierat

Vyšetrenie očí zvierat prebieha veľmi podobne ako vyšetrenie ľudských očí a malo by byť súčasťou základného vyšetrenia, pretože v mnohých prípadoch celkové ochorenia súvisia aj s postihnutím očí. Veterinárna oftalmológia je na vysokej úrovni porovnateľná s humánnou medicínou.
Sledujeme ako samotný očný bulbus, tak aj viečka. Prezeráme obe oči, sledujeme reflexy a prípadné zmeny na hlave. Na vyšetrenie reflexov používame priame svetlo, sledujeme reakciu zreníc, musia reagovať obe súčasne v rovnakej veľkosti. Pri priamom svetle sa zužujú a v tme rozširujú. Dôležitý je aj Dazzle reflex – ak posvietime do očí, musí zviera mrknúť, pokiaľ tento reflex chýba, nefunguje sietnica a zviera je slepé.
Schirmer test sa vykonáva pomocou prúžkov, ktoré vkladáme na okraj dolného viečka, prúžok je označený stupnicou (môže byť aj s farbou). Test vykonávame 1 minútu a meriame na stupnici hodnotu, kam až slzy postúpia. U zdravého zvieraťa by mala byť hodnota minimálne 10.
Fluoresceín test sa vykonáva pomocou prúžkov alebo kvapiek. Fluoresceín preniká do poškodenej rohovky, poškodené miesto sa zafarbí na zeleno. Pokiaľ sa potvrdí poškodenie rohovky, nesmú sa miestne aplikovať kortikoidy, mohli by spôsobiť rozpad rohovky.
Meranie vnútroočného tlaku je nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia. Používame aplanačné tonometre, meria sa sploštenie rohovky v závislosti od veľkosti vnútroočného tlaku. Hodnota sa meria 5x bezprostredne po sebe, hodnoty sa zobrazujú na displeji tonometra a konečnou hodnotou je priemer. Hodnoty fyziologické sú 15–25 mmHg.
„Červené, privreté a zašednuté oko je dôvodom návštevy veterinára."
MVDr. Lucie Míková, veterinárka

Štrbinová lampa je pre oftalmológa veľmi dôležitá. Je to vlastne biomikroskop s 10 a 16-násobným zväčšením. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou bieleho a modrého svetla (zobrazuje sa fluoresceínom označený defekt). Svetlo je buď kruhové, alebo štrbina. V štrbine pozorujeme jednotlivé štruktúry oka. Veľmi dôležitá je na vyšetrenie rohovky a šošovky.
Priamy a nepriamy oftalmoskop slúži na vyšetrenie sietnice a sklovca. Pri priamom oftalmoskope vidíme sietnicu ako v skutočnosti, pri nepriamom oftalmoskope je obraz obrátený. Na sietnici sledujeme optický disk, štruktúru ciev a prípadné zmeny.
Medzi ostatné vyšetrenia patria sonografické, ERG - funkcie sietnice, angiografia, magnetická rezonancia, počítačová tomografia a i.
Autor článku
MVDr. Lucie Míková
MVDr. Lucie Míková absolvovala Fakultu všeobecného veterinárneho lekárstva na Veterinárnej a farmaceutickej univerzite v Brne. Špecialista KVL SR pre posudzovanie dedičných očných chýb. Absolvent kurzu ESAVS Ophthalmology I v Luxemburgu a Opthalmolgy II v Toulouse. Pravidelne sa zúčastňuje európskych oftalmologických kurzov. S prípravkami Energy pracuje od roku 1998.

Falošná gravidita
Falošná gravidita čiže pseudogravidita je hormonálny stav, keď sučka bez toho, aby bola počas hárania pripustená, začína laktovať a správať sa, ako by šteňatá čakala, prípadne sa o ne už starala.
Čítať článok

Bradavice u šteňaťa
Bradavice u mladých psov sú najčastejšie infekčného pôvodu, spôsobuje ich papilomavírus. Psi sú tak nákazliví pre ostatné psy (nie pre iné zvieratá, ani pre ľudí).
Čítať článok

Metamorfná technika pre zvieratá
Metamorfná technika tzv. motýlia masáž je jemnou harmonizačnou technikou, ktorá sa aplikuje u ľudí na reflexných zónach chrbtice na chodidlách, rukách a hlave.
Čítať článok