Kazuistika

Bradavice u šteňaťa

Zdieľať článok:

Bradavice u mladých psov sú najčastejšie infekčného pôvodu, spôsobuje ich papilomavírus. Psi sú tak nákazliví pre ostatné psy (nie pre iné zvieratá, ani pre ľudí). Bradavice väčšinou vyzerajú ako zvrásnené karfiolové útvary, alebo ako tmavé, šupinaté povlaky na koži s nepravidelným okrajom. Objavujú sa na koži aj na slizniciach.

Devätnásť dní po očkovaní mi prišlo do ordinácie šteňa stafordšírskeho teriéra, pretože sa mu počas pár dní vysemenilo veľké množstvo bradavíc, a to najmä na hlave, na brade, okolo očí, na pyskoch, ale aj v ústach, pod jazykom. Boli celkom veľké a rozoklané (viď. foto). Pretože pôvodcom týchto bradavíc u psov je papilomavírus, a tiež preto, že sa jedná o postihnutie kože, bola voľba preparátu jednoznačná. Virovet. Bylinný preparát, ktorý je úzko spojený s prvkom Kovu. Zvyšuje odolnosť slizníc a kože a stimuluje tvorbu protilátok na všetky typy vírusových infekcií. Šteňatá sú v období po očkovaní viac náchylné k rôznym infekciám, a preto je ešte vhodné podporiť ich imunitu. Je viac možností, ja som k Virovetu pridala Imunovet, ktorý podporuje obranyschopnosť organizmu, aktivuje bunkovú imunitu a napomáha hojeniu slizníc a kože. A navyše sa dá použiť aj lokálne na rany. Frisko ich mal dostávať dvakrát denne, spolu s krmivom. Psík prišiel na kontrolu za desať dní, a nielen, že sa stav nelepšil, naopak nejaké bradavice ešte pribudli. Avšak som utvrdila samú seba i majiteľa, že treba vytrvať, byť trpezlivý a prípravky podávať stále.

„Bylinné prípravky fungujú, len je potrebná trpezlivosť. Nechcieť efekt do hodiny.“
MVDr. Miroslava Můčková Uzlová, zverolekár

Bradavice
Existuje niekoľko druhov papilomavírusov, ktoré spôsobujú bradavice u psa na rôznych častiach tela (napríklad jedny v ústach a iné na nohách). Akonáhle sa pes nakazí jedným druhom papilomavírusu, získava voči nemu imunitu. Ale môže sa nakaziť ďalšími typmi. Psie bradavice môže dostať každý pes, ale najčastejšie sa objavujú u mladých jedincov a psov s liekmi na potlačenie imunity.

Na ďalšiu kontrolu dorazil Frisko po mesiaci a bradavice ešte stále mal. Už sme boli dosť zúfalí, pretože najmä bradavice okolo očí a pod jazykom ho veľmi trápili. Vzhľadom na lokalizáciu okolo očí a na sliznici ústnej dutiny som si nedovolila voliť lokálne prípravky, ktoré používam na bradavice u starých psov. Našťastie mi napadlo použiť lokálne Audivet, bylinný prípravok určený na vonkajšie používanie. Pôsobí na zápaly slizníc a kože. Upravuje pH pokožky a slizníc, ktoré majú rozhodujúci význam na priepustnosť kožnej bariéry, a bránia tak rozvoju nežiaducich baktérií, plesní a parazitov.

Papilomatóza u psov
Ochorenie sa prejavuje svetlými výrastkami, ktoré sa rýchlo šíria a rastú do podoby karfiolových papilomov s malými nitkovitými výbežkami. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 2 cm. Najčastejšie ich môžeme nájsť na sliznici ústnej dutiny, okraji pyskov, hrtana a mandliach. Mimo dutinu ústnu sa vyskytujú na viečkach a spojivkách očí, koži hlavy a spodných častí končatín.

Má protivírusové, antibakteriálne a antimykotické účinky. S Audivetom mám výborné skúsenosti aj pri použití na zápaly ďasien u mačiek, vedela som teda, že ho môžeme použiť bezpečne aj na bradavice na slizniciach v ústnej dutine a samozrejme aj na potieranie bradavíc na koži. Potom som o Friskovi tri mesiace nevedela nič. Napadali ma mnohé domnienky, prečo. Po troch mesiacoch si Frisko prišiel pre Skelevet a na sebe ani jednu bradavicu. Pýtala som sa, kedy sa ich zbavil. Presne tretí deň po natieraní Audivetom zmizli! Nádhera!

"Starostlivosť o svojich zvieracích kamarátov si užívajte. Vnímajte každý dotyk a hojivú energiu, ktorá medzi vami preskakuje. Pri starostlivosti o kožu je to vyložene nutnosť.“
MVDr. Miroslava Můčková Uzlová, zverolekár

Vnútorné podávanie Virovetu a Imunovetu spoločne s lokálnou aplikáciou Audivetom je krásna trojica na boj s bradavicami. Som veľmi rada, pretože vzhľadom na veľké množstvo bradavíc a najmä pre problémy, ktoré Friskovi bradavice robili, a to hlavne pri prehĺtaní a zasahovali mu do očí, sme nemohli čakať na spontánne vymiznutie bradavíc, ktoré trvá mesiace, a pokiaľ by sme neuspeli s konzervatívnou terapiou, museli by sme niektoré bradavice odstrániť chirurgicky. A aj keď operujem rada, som zástancom toho, že operáciám treba predchádzať a operovať len, keď zlyhá všetko ostatné. Navyše je pes infekčný, a preto nemohol Frisko dlhú dobu medzi ostatné psy, a ako každý vieme, sociálne kontakty medzi mláďatami sú nesmierne dôležité a ničím nenahraditeľné. Bradavice sa prenášajú od infikovaných psov na tých jedincov, ktorí majú oslabenú alebo poranenú kožu. Papilomavírus môže na koži prežívať niekoľko týždňov a už v tejto dobe sa od infikovaného psa môžu nakaziť ďalšie. Obvykle trvá jeden až dva mesiace od nakazenia, kým sa bradavice objavia. Frisko mal zakázaný cvičák, kam chodil do psej škôlky, a to bolo samozrejme veľmi nepríjemné. Virovet by som odporučila podávať aj psom, ktorí prišli s nakazeným jedincom do kontaktu.


Papilomatóza jelenej zveri
Pre prežúvavce sú špecifické delta-papilomavírusy. Spôsobujú vývin kožných výrastkov rôzne po tele, často u zdravých jedincov. Telo je pokryté kožnými výrastkami, ktoré sú obvykle stopkaté. Jeden jedinec ich na sebe môže mať desiatky. Nie sú pre zvieratá smrteľné a väčšinou po čase odpadnú a zostane po nich jazva. V ČR boli prvýkrát popísané na Južnej Morave, v oblasti Lanžhota a Moravskej Novej Vsi.
Article thumbnail

Falošná gravidita

Falošná gravidita čiže pseudogravidita je hormonálny stav, keď sučka bez toho, aby bola počas hárania pripustená, začína laktovať a správať sa, ako by šteňatá čakala, prípadne sa o ne už starala.
Čítať článok


Article thumbnail

Vyšetrenie očí u zvierat

Vyšetrenie očí zvierat prebieha veľmi podobne ako vyšetrenie ľudských očí a malo by byť súčasťou základného vyšetrenia, pretože v mnohých prípadoch celkové ochorenia súvisia aj s postihnutím očí.
Čítať článok


Article thumbnail

Metamorfná technika pre zvieratá

Metamorfná technika tzv. motýlia masáž je jemnou harmonizačnou technikou, ktorá sa aplikuje u ľudí na reflexných zónach chrbtice na chodidlách, rukách a hlave.
Čítať článok