Psychosomatika

Falošná gravidita

Zdieľať článok: 

Falošná gravidita, čiže pseudogravidita, je hormonálny stav, keď sučka bez toho, aby bola počas hárania pripustená, začína laktovať a správať sa, akoby čakala šteňatá, prípadne sa o ne už starala. Tento stav je fyziologický, sukám úplne prirodzený a vyplýva z podobného hormonálneho profilu sučky po ovulácii, či už k gravidite dôjde, alebo nie. Po ovulácii stúpa hladina progesterónu, za 3 až 8 týždňov opäť klesá za súčasného vzostupu hladiny prolaktínu. Za tvorbu mlieka a materské správanie je zodpovedný práve prolaktín.

Pôvod a fyziológia

Význam tohto fenoménu hľadajme v pôvodnej vlčej svorke, v jej fungovaní a hierarchii. Mať šteňatá prislúchalo iba alfa samici. Pretože tá bola zaneprázdnená vodcovskými povinnosťami a lovom, potomstvo odkojili a vychovali nižšie postavené vlčice. V takejto svorke dochádzalo k prirodzenej synchronizácii ruje a ovulácie samíc s cyklom vodcovskej vlčice a následného rozvinutia materského pudu, hoci samy nevrhli mláďatá.

Falošná gravidita sama o sebe teda nie je žiadne ochorenie, je úplne prirodzená a nie je potrebné ju zakaždým „liečiť“. Ak je však dlhá vo svojom trvaní alebo prehnaná v prejavoch, je žiadúce ju tlmiť, pretože hrozí rozvoj mastitídy – zápalu mliečnej žľazy. Či sú príznaky nadmerné, alebo ešte nie, záleží často aj na subjektívnom hodnotení chovateľa. Čo jeden považuje za štandard, druhého už vydesí a motivuje k návšteve veterinárnej ordinácie. Najčastejšie dochádza k dvom skupinám prejavov: fyzickým - zväčšenie mliečnej žľazy až s príznakmi zápalu, samovoľné spúšťanie mlieka, a psychickým zmenám -starostlivosť o domnelé mláďatá (nosenie predmetov do pelechu), neochota opúšťať domov i pelech, strata apetítu, kňučanie, nervozita.

Virovet a Etovet
Kombináciu Virovet a Etovet je možné analogicky využiť aj pri odstave mláďat, separačnej úzkosti a nadmernej fixácii zvieraťa na človeka s následnou somatizáciou. Odvádzame tak nadmernú empatiu, sympatiu a väzbu na druhých (Zem) a jedincov staviame viac za seba, do svojej štruktúry s jasnejšie vymedzenou vlastnou osobnosťou (Kov).

Hormóny netreba

Význam tohto fenoménu hľadajme v pôvodnej vlčej svorke, v jej fungovaní a hierarchii. Mať šteňatá prislúchalo iba alfa samici. Pretože tá bola zaneprázdnená vodcovskými povinnosťami a lovom, potomstvo odkojili a vychovali nižšie postavené vlčice. V takejto svorke dochádzalo k prirodzenej synchronizácii ruje a ovulácie samíc s cyklom vodcovskej vlčice a následného rozvinutia materského pudu, hoci samy nevrhli mláďatá.

„Nemusíme siahať hneď po hormónoch. Pseudogravidita výborne reaguje na prírodnú liečbu Energy.“
MVDr. Milena Martincová, veterinár

Psychosomatický kontext

Z pohľadu psychosomatiky možno odporučiť podanie Virovetu a Etovetu aj majiteľkám (majiteľom) falošne gravidných súk. Dochádza tu totiž často k rezonancii medzi majiteľkou a sukou v oblasti materstva a starostlivosti o druhých. U človeka má tento jav spojitosť s nadmernou starostlivosťou až úzkostným opatrovaním druhých. Či naopak môže ísť o konflikt s vlastnou materskou rolou a projekciou vzťahu k deťom do zvieraťa. Veľmi často pri hľadaní psychosomatickej príčiny nachádzame zranené vnútorné dieťa a neschopnosť byť starostlivá predovšetkým k sebe.

Sučky trpiace na falošnú graviditu bývajú povahou empatické, starostlivé, citlivé, dobre socializované, veľmi napojené na svoju ľudskú svorku. V prípade prehnaných prejavov pseudogravidity ide o nerovnováhu pri elemente Zeme. Krajina podľa Pentagramu predstavuje o.i. ženstvo, materstvo, výživu, domov. Symbolom ženstva a materstva je mliečna žľaza.
„Virovet na emočnej úrovni odvedie prehnaný materský pud, posilní odolnosť a individualitu sučky aj jej človeka, obaja aktéri budú menej závislí. Etovet podporí účinky Virovetu na psychiku a harmonizuje ďalší orgán elementu Zeme, slezinu.“

Gynevet
Prírodný bylinný koncentrát pôsobiaci na orgány a tkanivá elementu Zeme v schéme Pentagramu®. Pôsobí cez jemné ovplyvnenie sleziny, pankreasu, žalúdka, hormonálneho a nervového systému a mliečnej žľazy. Tým harmonizuje činnosť týchto orgánov a ich tkanív. Ovplyvňuje neurohumorálne riadenie v tele. Celkovo zvyšuje odolnosť organizmu voči stresovým vplyvom. Stimuluje činnosť pľúc, hrubého čreva a kože (element Kov). Tlmí hyperaktivitu srdca, osrdcovníka, cievneho systému a tenkého čreva (element Oheň).

Existuje prevencia?

Ak by sme chceli pôsobiť na „falošku“ preventívne, teda ešte než sa prehnane prejaví, zvolíme Gynevet. Gynevet treba začať podávať ešte v čase anestra, teda pred nástupom hárania. Vtedy je schopný harmonizovať hormonálne riadenie, takže nedôjde k výkyvom hladín progesterónu a prolaktínu, ani k prehnanej reakcii organizmu na ich meniace sa koncentrácie. V dobe hárania a už prejavenej pseudogravidity Gynevet nepodávame, podporou sekrécie môžeme oba stavy zosilniť či predĺžiť dobu ich trvania.

Article thumbnail

Vyšetrenie očí u zvierat

Vyšetrenie očí zvierat prebieha veľmi podobne ako vyšetrenie ľudských očí a malo by byť súčasťou základného vyšetrenia, pretože v mnohých prípadoch celkové ochorenia súvisia aj s postihnutím očí.
Čítať článok


Article thumbnail

Bradavice u šteňaťa

Bradavice u mladých psov sú najčastejšie infekčného pôvodu, spôsobuje ich papilomavírus. Psi sú tak nákazliví pre ostatné psy (nie pre iné zvieratá, ani pre ľudí).
Čítať článok


Article thumbnail

Metamorfná technika pre zvieratá

Metamorfná technika tzv. motýlia masáž je jemnou harmonizačnou technikou, ktorá sa aplikuje u ľudí na reflexných zónach chrbtice na chodidlách, rukách a hlave.
Čítať článok